2021-2022 წ. „საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში ადამიანის უფლებათა დაცვის გაძლიერების, ინოვაციური სერვისების დანერგვის, მსჯავრდებულთა და ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაცია-რესოციალიზაციის ხელშეწყობისა და დანაშაულის ეფექტიანი პრევენციის მიზნით, მსჯავრდებულთა და ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაცია-რესოციალიზაციის ხელშეწყობა და დანაშაულის ეფექტიანი პრევენციის მიმართულებით განვახორციელეთ პროექტი- ,,ერთად ერთმანეთისთვის’’, რომლის მიზანსაც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან, პრობაციის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, ყოფილ პატიმართა, პრობაციონერთა საჭიროებებზე მორგებული სოციალური სერვისის განვითარება, სახელობო გადამზადება, შრომითი მოწყობის პირობების გაუმჯობესება, სოციალური ადაპტაცია წარმოადგენდა.
უცხოურ გამოცდილებაზე დაყრდნობით, წარმატებული მაგალითების გაზიარებით, აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, განვახორციელეთ შშმ პირებთან ყოფილ პატიმართა, პრობაციონერთა ინტეგრირება, რამაც ხელი შეუწყო მათ რეაბილიტაციასა და რესოციალიზაციის პრობლემის მოგვარებას. ჩვენი მიზანი იყო ყოფილი პატიმრების, პრობაციონერებისა და შშმ ახალგაზრდებისთვის თანაბარი პირობების და შესაძლებლობების შექმნა დასაქმების სფეროში, მათ საჭიროებებზე მორგებული სოციალური სერვისის განვითარება პრობაციის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, სახელობო გადამზადების, შრომითი მოწყობის პირობების გაუმჯობესება, სოციალური ადაპტაცია.
ჩვენი ამოცანა იყო პენიტენციური დაწესებულებებიდან გათავისუფლებულ ყოფილ პატიმართა, პრობაციონერთა ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის გზით დანაშაულის განმეორებით ჩადენის რისკის შემცირება, კერძოდ, ისეთი აქტივობების განხორციელება და მომსახურების შეთავაზება, რომელთა არარსებობა შესაძლებელია, ზრდიდეს დანაშაულის ჩადენის რისკს, ხოლო მიწოდება ხელს უწყობს ამავე პირებს რეაბილიტაციასა და რესოციალიზაციის სირთულეების დაძლევაში. პროექტის ფარგლებში განხორციელდა ყოფილ პატიმართა და პრობაციონერთა ფსიქოლოგიური მხარდაჭერა-კონსულტირება, ხეზე კვეთის სახელობო თეორიული და პრაქტიკული, ადგილზე წვრთნის, კურსების შეთავაზება-სახელობო გადამზადება, დასაქმების ხელშეწყობა და საზოგადოებაში ინტეგრირება.

Together for Each Other
In order to enhance the protection of human rights within the Ministry of Justice of Georgia and introduce innovative services, our project 'Together for Each Other' was implemented from 2021 to 2022. The primary objective was to develop a social service that caters to the specific needs of ex-prisoners and probationers, focusing on their rehabilitation, resocialization, and effective crime prevention. This initiative was carried out in collaboration with the Ministry of Justice of Georgia and the National Probation Agency.
Drawing on successful examples from other countries, we integrated ex-prisoners and probationers with disabled individuals as part of the project, resulting in their improved rehabilitation and resocialization. Our ultimate aim was to create equal opportunities and conditions for ex-prisoners, probationers, and disabled youth, particularly in terms of employment. Additionally, we aimed to develop a social service that meets their specific needs, working closely with the National Probation Agency to enhance vocational training, labor arrangements, and social adaptation.
One of our key tasks was to reduce the risk of reoffending by providing psycho-social rehabilitation for ex-prisoners and probationers upon their release from penitentiary institutions. We implemented various activities and services that were crucial in preventing them from committing crimes again. By offering psychological support, counseling, theoretical and practical woodcarving skills training, on-site learning opportunities, professional retraining courses, and employment assistance, we aimed to help these individuals overcome the challenges of rehabilitation and reintegrate into society.