ჩვენი წარსული პროექტები
ჩვენმა ორგანიზაციამ სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ფინანსური დახმარებით განახორციელა შემდეგი პროექტები:
1998-99 წ. ასოციაციამ  საქ. განათლების სამინისტროს აქტიური მხარდაჭერით წარმატებით განახორციელა პროექტი ,,საკორექციო პედაგოგიკა და შშმ ბავშვები”, რომელმაც ფონდი ,,ჰორიზონტის” მიერ გამოცხადებული სამთავრობო და  არასამთავრობო სტრუქტურების  თანამშრომლობის სოციალური პროგრამების კონკურსში გაიმარჯვა. პროექტის განხორციელებას დიდი რეზონანსი მოჰყვა – მან შშმ ბავშვები სასწავლო პროცესს შეაგუა, პედაგოგთან მუშაობის ჩვევები გამოუმუშავა, მათ დასძლიეს სიმორცხვის კომპლექსი და სამედიცინო-პედაგოგიურ კომისიაზე შეძლეს თავიანთი შესაძლებლობების გამოვლენა, 18 ბავშვი მდგომარეობის მიხედვით გადანაწილდა შესაბამის სასწავლო დაწესებულებებში.
1999-2000 წლებში ორგანიზაციამ განახორციელა პროგრამა `საკორექციო პედაგოგიკა, შშმ ბავშვები და ინტეგრაცია, რომელიც კვლავ ფონდი ‘ჰორიზონტის’ ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. ამ პროგრამით შეიქმნა საკორექციო-დიაგნოსტიკური ჯგუფები ვაკის, მთაწმინდის, ჩუღურეთისა და დიდუბის რაიონების ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში. ჯგუფებში მეცადინეობა გაიარა ასოციაციაში გაწევრიანებულმა 40-მა ბავშვმა. პროექტმა ხელი შეუწყო შშმ ბავშვების მასიურ სკოლებში შესვლას და ჯანმრთელებთან ინტეგრაციის პირველი ეტაპის დაწყებას.
1997წ. გამოვეცით ბროშურა ,,ბავშვი სწავლობს ლაპარაკს”. მასში წარმოდგენილი  იყო  გამაფრთხილებელი ნიშნები, როგორ უნდა შენიშნოს მშობელმა სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე ახალშობილსა და მოზარდს  ჯანმრთელობის   პრობლემა. ბროშურები უფასოდ გავრცელდა სამშობიარო სახლებში.
შევქმენით ყრუ ბავშვთა შემეცნებით-სანახაობითი კლუბი. ვინაიდან, საქართველოს ტელევიზიის არცერთ არხზე არ მიმდინარეობდა  ფილმებისა და საინფორმაციო გადაცემების ჩვენება ჟესტურ ენაზე, ბავშვებს შევუძინეთ ფერადი ტელევიზორი, ვიდეო მაგნიტოფონი, მოვიწვიეთ თარჯიმანი მათივე სკოლიდან, რომელიც მათთვის გასაგებ ენაზე ბავშვებს აწვდიდა ინფორმაციას ფილმის მსვლელობისას.
საპატრიარქოსთან შეთანხმებით, უწმინდესისა და უნეტარესის, საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის ლოცვა-კურთხევით ჩავწერეთ აუდიო კასეტა `ქართული იავნანა’, რომელშიც წარმოდგენილია ქართული ხალხური ზღაპრები, ლოცვები და იავნანა. კასეტები შშმ ბავშვებს საჩუქრად გადაეცათ.
2000 წლის ზაფხულში ორგანიზაციამ ფონდი `ღია საზოგადოება-საქართველო’-ს მხარდაჭერით განახორციელა პროექტი `ვიყოთ ერთად’, რომელიც ინტეგრირებული ბანაკის მოწყობას ითვალისწინებდა დაბა წაღვერში. შშმ    ბავშვებმა და ტიპური  განვითარების   მქონე ბავშვებმა დაისვენეს ერთად, მათ საშუალება მიეცათ გამოევლინათ საკუთარი შემოქმედებითი უნარი, ერთობლივად დაედგათ წარმოდგენები, მოეწყოთ გამოფენები, მიეღოთ მონაწილეობა სპორტულ შეჯიბრებებში და შეექმნათ ლამაზი ესთეტიკური სამყარო.
2002 წელს საერთაშორისო ორგანიზაცია ,,მერსი ქორის” ფინანსური დახმარებით ორგანიზაციამ განახორციელა  პროექტი ,,თანადგომა”, რომლიც გლდანის N2-ე დამხმარე ინსტიტუციაში (ამჟამად, მე-200 საჯარო   სკოლა-პანსიონი) ბუნებრივი აირის შეყვანას, გათბობის სისტემის  უზრუნველყოფას, ინსტიტუციის ბინადართა საცხოვრებელი, სასწავლო და სამუშაო პირობების გაუმჯობესებას ითვალისწინებდა. შენობაში დამონტაჟდა გაზის გამათბობელი ღუმელები, წყლის გამაცხელებელი, გაზქურები, ელექტრო ნეონის ლამფები. მოწესრიგდა საკლასო, საძინებელი ოთახების და  აბაზანის გათბობის პრობლემა. მოწესრიგდა კვების ბლოკის საკითხიც. გარდა ამისა, პროექტი ითვალისწინებდა დამხმარე მეურნეობის, კერამიკის სასწავლო-საამქროს შექმნას, რომელმაც მოაგვარა შშმ პირთა თიხის თერაპიაში დაოსტატების პრობლემა. განათლების სამინისტროს დახმარებით და აღნიშნული პროექტით ორგანიზაციამ შეძლო ინტერნატში თიხის თერაპიის სასწავლო საგნად ჩართვა როგორც შრომითი საქმიანობის ერთ-ერთი სახე  და გადაწყდა მოსწავლეთა  სერთიფიცირების საკითხიც, მათ მიიღეს დამადასტურებელი სერთიფიკატი კერამიკოსის სპეციალობით. ინსტიტუციის აღსაზრდელებს სასწავლო წლის დასაწყისში ორგანიზაციამ საჩუქრად გადასცა სასწავლო ნივთები. პროექტის განხორციელებაში ასოციაციის წევრებთან ერთად აქტიურად მონაწილეობდნენ თემის წარმომადგენლებიც.
რაც შეეხება შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვთა სოციალური ინტეგრაციის პროგრამას, რომელიც 2003-2004 წლებში  შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ფინანსური დახმარებით რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია ახორციელებდა, შეირჩა რამდენიმე სამოდელო სკოლა. ჩვენმა ასოციაციამ 24-ე საშუალო სკოლა აირჩია. პროექტის მიზანს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშთა საზოგადოებაში ინტეგრირება, მათი ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაცია და საერთო სასწავლო პროცესში ჩართვა, ინტეგრირებული სწავლების პრინციპების დანერგვა წარმოადგენდა.
ჩვენმა ასოციაციამ პროექტის ფარგლებში სამოდელო სკოლის შენობის შიდა და გარე ინტერიერის ადაპტირება მოახერხა მოძრაობაში შეფერხების  მქონე ბავშვების თავისუფალი გადაადგილების უზრუნველსაყოფად (ეტლების გადასაადგილებელი პანდუსები,სპეციალური საყრდენები საპირფარეშოში, დასვენების ოთახი დამხმარე თვალსაჩინოებით და სხვა).  მოეწყო ინტეგრირებული სწავლების საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა სკოლის პედაგოგიურ კოლექტივთან და მშობლებთან. შეირჩა ბავშვებთან მომუშავე კადრი, ინკლუზიური სწავლებისათვის განსაზღვრული კონტიგენტი, მიმდინარეობდა ბავშვების სპეციალური ტრანსპორტით უზრუნველყოფა.
პროექტის განხორციელებამ დიდი რეზონანსი გამოიწვია საზოგადოებაში, რამაც ხელი შეუწყო შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვების ჩართვას საჯარო  სკოლებსა და ზოგადსაგანმანათლებლო პროცესებში.
2003 წელს საერთაშორისო ორგანიზაცია ,,მერსი ქორის” ფინანსური დახმარებით განვახორციელეთ პროექტი ,,ვისმინოთ ერთად”, რომლის მიზანი იყო სმენადაქვეითებულ  ბავშვთა რესპუბლიკური ბაგა-ბაღის გადაუდებელი დახმარება, საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესება, მოსამზადებელი ჯგუფის შექმნა და მშობლებთან მუშაობა. ბაგა-ბაღში საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 130 აღსაზრდელი იყო. როგორც აბსოლუტურად ყრუ, ასევე სმენადაქვეითებული ბავშვები. იმ  დროს ყრუთა კატეგორია სრულ სოციალურ იზოლაციაში იყო მოქცეული, რაც ხელს უწყობდა მათში არასრულფასოვნების კომპლექსის ჩამოყალიბებას. სმენადაქვეითებულებს დროული ჩარევით, ხანგრძლივი ვარჯიშით, ვიზუალური მასალითა და ბაგეების მოძრაობით შეუძლიათ მეტყველება და საზოგადოებაში ინტეგრირება. ამ მიზნით ბაგა-ბაღში მათთვის ჩამოვაყალიბეთ მოსამზადებელი ჯგუფი, სადაც სურდოპედაგოგები თითოეულ ბავშვთან მუშაობდნენ ინდივიდუალური პროგრამით. მუშაობის პროცესში სპეციალისტები იყენებდნენ სპეციალურ აპარატურას, სასმენ აპარატებს, ლუპის სისტემას, თვალასაჩინო მასალას. ყოველივე ამან ხელი შეუწყო რამდენიმე სმენადარღვეული ბავშვის ჩართვას საერთო სასწავლო პროცესში.
2003 წლის აგვისტოს თვეში ფონდ ,,ღია საზოგადოება – საქართველოს” ფინანსური მხარდაჭერით განვახორციელეთ პროექტი ,,სხივი”, რომელიც ქობულეთის რაიონის კურორტ ციხისძირში ს/ს დასასვენებელ სახლ ,,შუქურას” ბაზაზე საზაფხულო ბანაკის მოწყობას ითვალისწინებდა. საზაფხულო ბანაკში #2-ე დამხმარე ინსტიტუციის (მე-200 საჯარო   სკოლა-პანსიონი) 22-მა აღსაზრდელმა 19 დღის განმავლობაში დაისვენა. ბანაკში ბავშვებს შესაძლებლობა მიეცათ, გამოევლინათ ინტელექტუალური და შრომითი შესაძლებლობები. პროექტის ფარგლებში მოეწყო ღონისძიებები – საღამოები, ვიქტორინები. პედაგოგების დახმარებით ბავშვები სწავლობდნენ ქარგვას, ქსოვას, კერვას. მოეწყო ექსკურსია, ბავშვებმა დაათვალიერეს გონიოს ციხე და ბათუმის ღირსშესანიშნაობები.
2004 წელს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ფინანსური დახმარებით ორგანიზაციამ  განახორციელა პროექტი ,,შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვთა სოციალური ინტეგრაცია”, რომელიც ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობას, შშმ ბავშვების სკოლაში ინტეგრაციას, ზოგადსაგანმანათლებლო პროცესებში ჩართვას, სკოლის განვითარების პროგრამის აგებას, აქტიურ სწავლებაში უნარშეზღუდული ბავშვების ჩართვას, როგორც სკოლის განვითარების პროექტის განუყოფელ ნაწილს და არა როგორც დამატებითი შესაძლებლობების ხელშეწყობას ითვალისწინებდა. პროექტის განსახორცილებლად შეირჩა ორი სამოდელო სკოლა 24-ე საჯარო სკოლა დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონში და გერმანული სკოლა თელავში. განხორციელდა პილოტური სკოლების შენობების ადაპტირება, მოეწყო რესურს-ოთახები, ჩატარდა სამუშაო შეხვედრები ინკლუზიური სწავლების საკითხებზე, შეირჩა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვებთან მომუშავე კადრები.
,,სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვთა დახმარების ასოციაცია,, გაწევრიანებული იყო  ,,საქართველოს ქალთა კოალიციაში”, ბავშვებისა და მოზარდების პრობლემებით დაკავებული საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების საკოორდინაციო საბჭოში.
,,სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვთა დახმარების ასოციაცია” აქტიურად თანამშრომლობდა საქართველოს როგორც სამთავრობო, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და მასმედიასთან.
ჩვენი პარტნიორი (დონორი) ორგანიზაციები იყვნენ: ფონდი ,,ჰორიზონტი”, ,,მერსი ქორი”, ფონდი ,,ღია საზოგადოება”.
ინფორმაცია ,,სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვთა დახმარების ასოციაციის” შესახებ პერიოდულად შუქდებოდა მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით. ასოციაცია თვითონაც გამოსცემდა ყოველთვიურ გაზეთს ,,მშობლის ხმა”, რომელიც ხელს უწყობდა შშმ ბავშვების მშობლებისათვის ინფორმაციის მიწოდებას სხვადასხვა პრობლემურ საკითხებზე.
2004 წელს ივნისში ჩვენი ორგანიზაცია მონაწილეობდა  შშმ პირთა მე-8 მსოფლიო კონგრესზე ნორვეგიაში, სტავანგერში. სადაც ხელი მოვაწერეთ სტავანგერის დეკლარაციას, რომელიც წევრ ქვეყნებს მთელი რიგი ღონისძიებების განხორციელებას ავალებდა: კერძოდ, ეროვნული პოლიტიკის შემუშავებისთვის გზების დასახვა და სპეციალური ადგილობრივი პროგრამების განვითარება, რომლებიც სოციალურად დაუცველი ფენების,შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა, ბავშვებისა და მოზარდების  საზოგადოების ყოველდღიურ ცხოვრებაში ჩართვას შეუწყობდა ხელს.
2005 წელს ჩვენი ორგანიზაცია  საერთაშორისო ორგანიზაციების ,,VORLD LEARNING,, და ,,USAID,, დახმარებით ახორციელებდა პროექტს _ `ვისწავლოთ ერთად ცხოვრება~, რომელიც შშმ პირთა საკითხებზე საზოგადოების გაცნობიერებასა და ფართო PR კამპანიას ისახავდა მიზნად.
2006_2007 წელს ნიდრელანდების გაერთიანებული სამეფოს მახარდაჭერით განახორციელა პროექტი_ ,, ვიშრომოთ ერთად” , რომელიც მინი-სტამბის შექმნასა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ადამიანთა სოციალურ ინტეგრაციას ისახავდა მიზნად.
2008-2009 წელს ,,მსოფლიო ბანკის” მხარდაჭერით ორგანიზაციამ განხორციელა პროექტი ,,ახალგაზრდა ლიდერთა ინტეგრირებული კლუბი”, რომელიც მუშაობდა ორი მიმართულებით: მოზარდთა სამოქალაქო განათლება და პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარება, ორგანიზაციის ბაზაზე შექმნილ საკვირაო სკოლაში მოზარდებს საშუალება ჰქონდათ მონაწილეობა მიეღოთ სხვადასხვა ნაკეთობების დამზადებაში (კერვა, ქარგვა, ქსოვა, გობელენი).  ისინი მონაწილეობდნენ გამოფენებსა და სხვადასხვა ღონისძიებებში.
2010-2011  წელს  ,,მსოფლიო ბანკის ” მხარდაჭერით ორგანიზაციამ განახორციელა პროექტი ,,იმედი”, რომლის მიზანსაც სოციალურად დაუცველ, დევნილ და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სამოქალაქო განათლება, პროფესიული განვითარება, სხვადასხვა სახელობო პროფილისა და უწყვეტი განათლების სისტემის განვითარება, მშობელთა და სამოქალაქო საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფის წარმომადგენელთა ცნობიერების ამაღლება წარმოადგენდა შშმ პირთა პროფესიული განათლებისა და დასაქმების შესაძლებლობებზე.
2012 -2013წ. ამერიკის  საელჩოს   მხარდაჭერით  მიმდინაროებდა  პროექტი-,,სამეწარმეო  უნარ-ჩვევების   განვითარება  და  თანაბარი   პირობების  შექმნა  შეზღუდული შესაძლებლობების  მქონე  პირებისთვის.”
2016 წ.-წლიდან დღემდე ხის    საწარმო ,,სხივი’’ შეიქმნა ,,ბავშვთა    და  ახალგაზრდობის ფონდის  პარტნიორობით,    ჩეხეთის განვითარების საგენტოსა და      ჩეხური ორგანიზაცია- „ადამიანი გაჭირვებაში“, ერთად  „ახალგაზრდა შეზღუდული შესაძლებლობების პირთა სოციალური ინკლუზიის/ჩართულობის მხარდაჭერის’’ პროექტის ფარგლებში , პროექტის   თანადამფინანსებელი -თბილისის   მერია.
2018 წ-2019 – ორგანიზაციამ   განახორციელა პარტნიორ ორგანიზაციასთან ,,უფლებები    საქართველო’’ განახორციელა პროექტი-,,თანაბარი    უფლება   ყველა    ამომრჩეველს’’-ცეესკო.
2016-2017 -,,Iთ’’ თანამედროვე   საგანმანათლებლო   და    თერაპიული   ინსტრუმენტების      გამოყენებით  ინტელექტუალური   შეზღუდვის    მქონე   პირებთან   მუშაობის    თანამედროვე    მეთოდები- ვარშავა,პოლონეთი.
2018-,,Iთ’’ თანამედროვე   საგანმანათლებლო   და    თერაპიული   ინსტრუმენტების      გამოყენებით  ინტელექტუალური   შეზღუდვის    მქონე   პირებთან   მუშაობის    თანამედროვე    მეთოდები-საქართველო.
2021-2022 წ. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და  ა(ა)იპ ,,სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე  ბავშვთა  დახმარების ასოციაცია“ -ს   შორის     2021  წლის 13 დეკემბერს   გაფორმებული  N12-001-2021 ხელშეკრულების საფუძველზე, პროექტის ,,ერთად-ერთმანეთისთვის“ ყოფილ პატიმართა  და   პირობით მსჯავრდებულთა შშმ პირებთან რესოციალიზაცია-ინტეგრაციის პროექტი. საქართველოს   იუსტიციის  სამინისტრო,არასაპატიმრო,  სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტო .
2022-2023 წ.-იტალიური მოხალისეობისა და კვლევის ცენტრი ,,ჩესევოკასთან ‘’  თანამშრომლობის    ხელშეკრულების   გაფორმება,პროექტის ,,შენთვის ირაკლი’’ თანამშრომლობის ფარგლებში  ორგანიზაციის   ბაზაზე   იტალიელი   მოხალისეების     ჩამოსვლა.
2022 წ. —  ,,შშმ პირთა   სოციალური    სერვისები   და   საერთაშორისო    გამოცდილება’’ – ქ.თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ჯანდაცვისა და    სოციალური მომსახურების საქალაქო  სამსახური. პროექტის მიზანს წარმოადგენდა    საქართველოში შეზღუდულობის ყველა ფორმისა და შეფერხების მქონე პირთა   საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობა, მათ   საჭიროებებზე  მორგებული  მუნიციპალური   სერვისების    ეფექტურად    დანერგვა და    განვითარება.
2022წ. სექტემბერი-იტალია-საქართველოს საერთაშორისო კონფერენცია, რომელშიც მონაწილეობდნენ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის წარმომადგენლები, ექსპერტები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იტალიიდან და საქართველოდან.
2022 წ.ნოემბერი-17-23 ნოემბერს იტალიური მოხალისეობისა და კვლევის ცენტრი ჩესევოკა მოწვევით,  სამუშაო ვიზიტი  იტალიაში, ქალაქ რომში, ფოჯასა და   ლუჩერაში. იტალიური   მხარის  ორგანიზებით, გაიმართა შეხვედრა ქალაქ ლუჩერას მერთან, ჯუზეპე    პიტასთან და    მუნიციპალიტეტის   წარმომადგენლებთან. მათ  გაგვაცნეს   იტალიაში   არსებული    სოციალური   პოლიტიკა, გამოთქვეს    სურვილი, მეგობრობისა და თანამშრომლობის მჭიდრო ხიდი გაიდოს  იტალიასა და საქართველოს შორის.
ვიზიტის მიზანი  იყო  ევროპის ქვეყნების,  კერძოდ, იტალიაში  შშმ პირთა წარმატებული მუნიციპალური სერვისების გაცნობა.    ვიზიტის ფარგლებში  შევხვდი მუნიციპალიტეტის და სერვისის მიმწოდებელ ადგილობრივ ორგანიზაციებს, რომელთაც  ჰქონდათ  გამოცდილება სხვადასხვა შეფერხების    მქონე შშმ  პირთა  მიმართულებით,შეხვედრა მქონდა სფეროს ექსპერტებთან.
2022 წ.- ,,ხელოვნებით   თერაპია  შშმ  პირთა  საზოგადოებაში ინტეგრაციისთვის’’ ქ.თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა  საქალაქო სამსახურსა       და    ა(ა)იპ ,,სმენისა  და მეტყველების        დარღვევის მქონე ბავშვთა დახმარების  ასოციაცია“ – ს  შორის  გაფორმებული N08.13/8 14.07.2022  ხელშეკრულებით განხორციელებული პროექტი.
2022-2023   წლიდან-,,სხივი’’ – ღია    სახელოსნო  შშმ  პირთა   მხარდაჭერითი       დასაქმებისთვის’’.
2023 წ. – დღის   ცენტრის    სახელმწიფო   პროგრამის   ფუნქციონირება-საქართველოს    ოკუპირებული  ტერიტორიებიდან   დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და    სოციალური   დაცვის  სამინისტრო, სოციალური მომსახურების  სააგენტო.
შშმ ახალგაზრდებისა და შშმ ბავშვთა ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფის უფლებების დაცვაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის საფრანგეთის საელჩოს მიერ ჩვენი ორგანიზაცია ორჯერ დაჯილდოვდა სპეციალური პრიზითა და დიპლომით.

Our organization, with the financial assistance of different international organizations, realized the following projects:
In 1998-99 the association, with active support of Georgian Ministry of Education, successfully realized the project: “Correctional Pedagogic and children with disabilities”. This project won the “competition of social programs of government and non-government structures”, an initiative supported through the “Horizon” fund. The implementation of this program had a big impact - it enabled children with disabilities to get used to educational processes, to develop habits of working with teachers, they overcame their shyness and managed to display their abilities at the medical-pedagogical commission. 18 children were distributed among the corresponding educational institutions according to their illness.
In 1999-2000 the organization fulfilled the program: “Correctional Pedagogic, children with disabilities and Integration” that was also supported through the “Horizon” fund. With this program, correctional-diagnostic groups were created in schools of Vake, Mtatsminda, Chughureti, and Didube regions. 40 children registered in the association took part in group studies. This project helped children with disabilities to start going to school, and to be socially integrated among other children in the initial stage.
In 1997 we published the booklet “child studies to speak”. It presents warning signs of how parents can identify hearing and speaking disorders in infants and kids. These booklets were distributed free of charge in maternity homes.
In 1998 we organized a cognitive-sight club for children with hearing impairments. As no TV channel in Georgia shows films or informational programs in dactyl language, we bought colored TVs, video players, and invited interpreters from the same school, who gave the children all the necessary information while the film went on, in a language that they could understand.
In 1999, under an agreement with the Georgian Patriarchate, with the blessing of Georgian Catholic-Patriarch Ilia II, we recorded the audio tape “Georgian Lullaby” , which contains Georgian folk tales, prayers and lullabies. The tapes were given to children with disabilities as presents.
In the year 2000, the organization "Open Society-Georgia Foundation" implemented a project called "Let's Be Together" with the support of the integrated bank foundation. The project aimed to provide assistance to children and socially vulnerable children in their reintegration process. They were given the opportunity to participate in various activities, establish relationships, organize events, participate in sports activities, and create a beautiful aesthetic space.
In 2002, with the financial support of the international organization “Mercy Corps”, the organization fulfilled the project ”Tanadgoma” which meant to install natural gas pipes, ensuring the heating system, improving the living studying and working conditions of the inhabitants of the boarding-house N2 in Gldani district. A gas-heating system was installed in the building, as well as water boilers, gas ovens, electric neon lamps; the heating problem of the classrooms, bedrooms and bathroom was also regulated. The matter of feeding block was settled. Besides this, the project included the supporting industry, a school ceramic shop, that helped to solve the clay therapy problem in children with disabilities. The pupils of the boarding school were given school items as a present. The representatives of this subject took active part in the fulfillment of the project along with the members of the association.
As for the social integration program of the children with disabilities, it was carried out by some non-governmental organizations with financial support from the Ministry of labor, health and social protection. Some sample schools were chosen: our association chose school N24. Our project’s purpose was to integrate children with limited possibilities in society, their psychological-social rehabilitation, to include them in the general educational process and to introduce in truth an integral education process.
Within the project our association could adopt the model school’s interior and exterior to ensure the free transportation of the children with disabilities (special supports in lavatories, the resting room with supporting visuals and etc…). We organized working meetings with the school pedagogic collective and parents, where we discussed the integral educational issues, there were also selected cadres working with children for inclusive studying. With the support of “Invalid League” we provided the children with disabilities with special transport.
The implementation of this project had a huge response, which helped to include the children with disabilities in ordinary schools and educational processes.
In 2003, again with the financial support of the international organization ”Mercy Corps” the organization fulfilled the project “We listen together”, which had the aim of improving life conditions and creating training groups in Republic Kindergarten for children with hearing and speaking disabilities, and to involve them into common study processes. There are 130 children from different Georgian regions in this Kindergarten. There are deaf children as well as children with hearing deficiencies. Nowadays deaf people are in thorough isolation and are subject to an inferiority complex. Deaf people can integrate into society with the help of their timely involvement, long exercises, visual material and movements of the lips. With this purpose we formed the preparation group where special teachers work with each child with an individual program. During the working process the specialists were using special equipment, hearing equipment, visual material. All this helped to involve several children with hearing defects into educational processes.
In 2003, with the financial support of the fund “Open Society Georgia”, the organization made the project “Ray” which meant to arrange the summer camp at the seaside resort Tsikhisdziri in Kobulety region for the children with low mental capacities. In this summer camp 22 children from N2 boarding school rested for 19 days. The children were able to display their intellectual and working abilities. Different activities within the project were held. With the help of the teachers, the children were studying embroidering, sewing, etc. There was also an excursion, the children visited Gonio castle and the sightseeings in Batumi.
In 2004 with the financial support of the Ministry of Labor, Health and Social Protection, the organization carried out the project ”Social integration of children with limited possibilities,” which foresaw the encouragement of inclusive education, integration of children with disabilities in schools, their involvement in educational processes and in active studying as the integral part of school development. In order to carry out the project two model schools were chosen, N24 secondary school in Didube-Chughureti region and the German school in Telavi. Pilot school buildings were adopted, resource-rooms were equipped, working meetings were held on the issues of inclusive teaching, the cadres working with disabled children were chosen. “
“IKA - Association for People with Hearing, Speech and Intellectual Disorders” is a member of “Coalition of Georgian Women” and of coalition for” Independent life”
“Association for People with Hearing, Speech and Intellectual Disorders” actively collaborates with Georgian governmental and non-governmental organizations and media.
Our partners (donors) were organizations such as the "Horizon Fund," "Mercy Corps," and the "Open Society Fund."
Information about the "Association for Helping Children with Hearing and Speech Disabilities" was periodically covered by mass media. The association itself published the monthly newspaper "Voice of the Parents", which contributed to the display of information on various problematic issues to the parents of children with disabilities.
Our organization has implemented many ambitious projects with the help of various donors. In June 2004 our organization took part in the 8th World Congress of People with Disabilities in Norway. There, we signed the Stavanger Declaration, which obliges member states to fulfill a number of activities: namely, to set the ways for working out the national policy and to develop special local programs, which will help socially unprotected people, children with disabilities and adults to become involved in social everyday life.
In 2005, with the help of the international organizations “World Learning” and “USAID”, our organization carried out the project “Let’s learn living together”, with the aim to make society aware of the issues connected with people with disabilities and conduct wide PR campaigns. In 2006-2007, with the support of Netherlands, the project “ Let’s work together” was carried out; it had the aim of creating a mini printing-house and integrate people with disabilities in society.
During the years 2006-2007, with the support of Netherlands, a project called "Let's Work Together" was implemented. The project aimed to create a mini-printing office and promote social integration among individuals with disabilities.
In 2008-2009, with the support of the World Bank, an organization implemented a project called "Youth Integrated Leaders Club," which operated through two directions: the development of youth education in rural areas and the promotion of professional skills. Within the framework of the organization's created resource school, participants had the opportunity to engage in various activities such as gardening, carpentry, pottery, and painting. They actively participated in exhibitions and other events.
In 2010-2011, with the support of the "World Bank," the organization implemented the project "Hope." The project aimed to provide social, cultural, and vocational education to marginalized, vulnerable, and socially excluded individuals. The project included the rehabilitation of the education system, professional development, adaptation to different profiles, and the improvement of the comprehensive education system for both urban and rural populations. The project also focused on raising awareness about the professional education of individuals with disabilities and employment opportunities.
In the years 2012-2013, with the support of the American Embassy, a project was underway to promote the rehabilitation and social inclusion of disabled individuals.
From 2016 onwards, with the partnership from the LEPL "Children and Youth Development Fund" of the Ministry of Sport and Youth of Georgia, along with co-financing from the Tbilisi City Hall as part of the project "Supporting the Inclusion and Engagement of Youth with Disabilities." This project is also a partnership between the "Children and Youth Fund," the Czechia Development Agency, and the Czechia organization "People in Misfortune", the project 'Human in Need' was created, aiming to support social inclusion/involvement of people with disabilities, within the framework of the project's financial sponsor, the Mayor of Tbilisi.
In 2018-2019, the organization 'Rights Georgia' collaborated with the project 'Equal Rights for All Voters' -Cesko
In 2016-2017, using intellectual and therapeutic tools, including workshops and polygraphy, the organization 'I-Teach' worked with intellectually challenged individuals in collaboration with Polish experts.
In 2018, using intellectual and therapeutic tools, including workshops and polygraphy, the organization 'I-T' worked with intellectually challenged individuals using Georgian methods.
In 2021-2022, an association called "Association for Support and Protection of Children Affected by Violence and Communication Disabilities" was formed under the Ministry of Justice of Georgia, according to the signed Agreement N12-001-2021 on December 13, 2021, titled "Together for Each Other" project. The project aims to promote the reintegration and integration of juvenile offenders and probationers with the participation of relevant state agencies. The Ministry of Justice of Georgia, as a non-penal, judicial, law enforcement, and national probation agency, is involved in the implementation of sentencing and probation.
In 2022-2023, the formation of the agreement between the italian organization "Cesevoca" and the Center for Care and Research of Intellectual Disabilities "Irakli" was established for the employment of Italian citizens in the organization's activities. This project aims to provide employment opportunities for Italian caregivers within the organization's framework.
2022 — "Social services of disabled people and international experience" - Health and Social Services City Service of the City Hall of Tbilisi Municipality. The goal of the project was to promote the integration of people with all forms of disabilities and disabilities into society, to effectively introduce and develop municipal services tailored to their needs.
2022 September: Italy-Georgia international conference, in which representatives of Tbilisi Municipality City Hall, experts and representatives of non-governmental organizations from Italy and Georgia participated.
2022 November-17-23: Italian Volunteering and Research Center Cesevoca invited us for a working visit to Italy, Rome, Foggia and Lucera. Organized by the Italian side, a meeting was held with the mayor of Lucera, Giuseppe Pita, and representatives of the municipality. They introduced us to the existing social policy in Italy, expressed their desire to build a close bridge of friendship and cooperation between Italy and Georgia.
The purpose of the visit was to get acquainted with successful municipal services for disabled people in European countries, in particular, in Italy. Within the framework of the visit, I met the municipality and local service-providing organizations, which had experience in the direction of disabled people with various disabilities, I had a meeting with experts in the field.
2022 - "Art therapy for the integration of people with disabilities into society" was signed between the City Service of Culture, Education, Sports and Youth Affairs of the City Hall of Tbilisi Municipality and A(a)ip "Association for Helping Children with Hearing and Speech Impairments". N08.13/8 14.07.2022 Project implemented under the contract.
From 2022-2023, "Beam" - open workshop for supporting employment of disabled people.
2023 - Operation of the state program of the Day Center - IDPs from the occupied territories of Georgia, Ministry of Labor, Health and Social Protection, Social Services Agency.