ირაკლი ქემოკლიძე იყო, ორგანიზაციის აქტიური წევრი, ხის სოციალური საწარმო ,,სხივის’’ თანადამფუძნებელი.
ირაკლი ქემოკლიძე (1989-2021)საქართველოს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მოძრაობის ისტორიაში შევიდა, როგორც უფლებედამცველი, სამოქალაქო აქტივისტი,რომელმაც ადვოკატირების შედეგად არაერთი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის ცხოვრება შეცვალა.
ირაკლი ქემოკლიძემ პრეცედენტი შექმნა , იგი იყო პირველი შშმ პირი, რომელმაც დედის მხარდაჭერით, საკუთარი უფლებების დასაცავად საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა, სადაც ითხოვდა, ქმედუუნაროდ აღიარებულ პირებთან დაკავშირებული მთელი რიგი ნორმების არაკონსტიტუციურად ცნობას.
საკონსტიტუციო სასამართლომ, 2014 წლის 8 ოქტომბერს N2/4/532014 მიიღო გადაწყვეტილება, რომლითაც, ფსიქიკური და ინტელექტუალური შეზღუდვის მქონე პირთა მიმართ, არსებული ქმედუნარიანობის შეზღუდვის არსებული საკანონმდებლო რეგულაციები არაკონსტიტუციურად სცნო.
საკონსტიტუციო სასამართლომ საქართველოს პარლამენტს 6 თვე განუსაზღვრა გასაჩივრებული საკანონმდებლო ნორმების კონსტიტუციასთან შესაბამისობაში მოსაყვანად. საქართველოს პარლამენტმა 2015 წლის მარტს მიიღო 36-მდე კანონში შესატანი ცვლილებათა პაკეტი.
აღნიშნული ცვლილებებით, საქართველოს კანონმდებლობა შესაბამისობაში მოვიდა გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის კონვენციის მე-12 მუხლთან. კონვენციის მე-12 მუხლი კი აღიარებს ყველა ადამიანის თანასწორ უფლებას სამართლის სუბიექტად აღიარებაზე და კრძალავს შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნით ქმედუნარიანობის შეზღუდვას.
სწორედ ირაკლი ქემოკლიძის სარჩელი და სასამართლო გადაწყვეტილება გახდა ქვეყანაში ქმედუნარიანობის სისტემის რეფორმისა და სოციალურ მოდელზე გადასვლის საფუძველი.
ირაკლი ქემოკლიძემ თავისი შეუპოვრობით, შშმ პირთა უფლებების ადვოკატირებით, სამოქალაქო აქტივიზმით, დაამტკიცა, რომ ბრძოლას ყოველთვის აქვს აზრი, ამით დიდ და მასშტაბურ ცვლილებებს ჩაუყარა საფუძველი საქართველოში. ეს არის დედა-შვილის ბრძოლის ისტორია.
ირაკლი ქემოკლიძე 2021 წლის 6 თებერვალს გარდაიცვალა, მაგრამ მის ბრძოლას უკვალოდ არ ჩაუვლია,მისი სახელი ისტორიაში შევიდა და თაობიდან თაობას გადაეცემა. ირაკლის გარდაცვალების შემდეგ,მისი ხსოვნის უკვდავსაყოფად,ორგანიზაციას დაერქვა – სმენის, მეტყველების, ინტელექტუალური შეფერხების მქონე პირთა ასოციაცია ,,იკა’’. ირაკლი ქემოკლიძის საქმე და სახელი,ამავე დროს, შესულია სახელმძღვანელოში, რომელსაც სწავლობს იურიდიული ფაკულტეტის ყველა სტუდენტი.
შშმ პირთა უფლებების დაცვისა და გამორჩეული სამოქალაქო აქტივიზმისთვის, როგორც უფლებადამცველი და სამოქალაქო აქტივისტი, გარდაცვალების შემდეგ, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ დაჯილდოვდა ღირსების მედლით .

Irakli Kemoklidze was an active member of the organization, the co-founder of the wood-working social enterprise "Skhivi".
Irakli Kemoklidze (1989-2021) made the history of the social inclusion of people with disabilities in Georgia as a rights defender and civil activist. He changed the lives of many people with disabilities as a result of his advocacy.
Irakli Kemoklidze set a precedent, he was the first person with disability who, with the support of his mother, applied to the Constitutional Court to protect his rights: he demanded that a number of norms related to people with disabilities recognized as incapable be recognized as unconstitutional.
On October 8, 2014, the Constitutional Court made a decision N2/4/532014, by which it recognized as unconstitutional the existing legal regulations limiting the capacity of people with mental and intellectual disabilities.
This court decision laid the foundation for the implementation of the much-publicized legal capacity reform in Georgia.
The Constitutional Court set the Parliament of Georgia six months to bring the challenged legislative norms into line with the Constitution. In March 2015, the Parliament of Georgia adopted a package of amendments to 36 laws.
With the mentioned changes, the legislation of Georgia came into compliance with Article 12 of the UN Convention on the Protection of the Rights of Persons with Disabilities. Article 12 of the Convention recognizes the equal right of all people to be recognized as subjects of the law and prohibits the limitation of their capacities based on disabilities.
It was Irakli Kemoklidze's lawsuit and court decision that became the basis for the reform of the legal capacity system in the country and the transition to a social model.
Irakli Kemoklidze, with his perseverance, advocacy for the rights of disabled people, and civil activism, proved that fighting is always important, thereby laying the foundation for large-scale changes in Georgia. This is the story of the struggle of a mother and her son.
Irakli Kemoklidze died on February 6, 2021, but his struggle did not leave a trace, his name made history and will be remember across generations. After Irakli's death, to honor his memory, the organization was named “IKA – Association for People with Hearing, Speech and Intellectual Disorders”. Furthermore, the story and name of Irakli Kemoklidze are included in a textbook, which is studied by all students of the Faculty of Law in Georgia.
For the protection of the rights of people with disabilities and outstanding civil activism, as a human rights defender and civil activist, after his death, he was awarded the Medal of Honor by the President of Georgia.