ხის სახელოსნო,,სხივში’’ შშმ პირები ხის სათამაშოების,სუვენირების დამზადებას და გრავირებას (ქსილოგრაფიას) სწავლობენ.
თბილისის მერიის ჯანდაცვისა და სოციალური მომსახურების საქალაქო სამსახურის უფროსი გელა ჩივიაშვილი ასოციაცია „იკა 21-ის“ ბაზაზე არსებულ ხის სახელოსნოში, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სწავლებისა და მუშაობის პროცესს გაეცნო.
თბილისის მერიის პროექტის ფარგლებში, ინტელექტუალური განვითარების შეფერხებისა და ფსიქიკური პრობლემების მქონე პირები ხეზე კვეთას, ხატვას და გრავირებას (ქსილოგრაფიას) სწავლობენ, ხოლო შემდეგ, ეკოლოგიურად სუფთა სათამაშოებს და სუვენირებს ამზადებენ. ამჟამად, სახელოსნოში წინასაახალწლო სამზადისია და ხის საახალწლო სუვენირების დამზადების სამუშაოები მიმდინარეობს.
დღეისათვის, ხის საწარმოში, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე 20 პირია დასაქმებული.
ხის საწარმოს მისიაა- შშმ ახალგაზრდების ისეთ ცოდნასა და კომპეტენციების განვითარებაზე მუშაობა,რომელიც მათ შრომით ეფექტიანობას, კონკურენტუნარიანობასა და მხარდაჭერის გზით შრომით ბაზარზე მისაწვდომობასა და დასაქმებას განაპირობებს.
საქმიანობა-ხეზე კვეთა, ეკოლოგიურად სუფთა ხის განმავითარებელი სათამაშოებისა და სუვენირების დამზადება. თვითუზრუნველყოფისთვის.
ვინაიდან,გარდაიცვალა საწარმოს ერთ-ერთი დამფუძნებელი და აქტიური შშმ წევრი, ირაკლი ქემოკლიძე,საწარმოს მისი ხსოვნის უკვდავსაყოფად ეწოდა-,,სხივი’’-ირაკლის ხის სახელოსნო.
,,სხივში’’ მზადდება ეკოლოგიურად სუფთა სუვენირები და განმავითარებელი სათამაშოები. კითხვის, მათემატიკური, აზროვნების, მონტესორის მეთოდით განმავითარებელი სათამაშოები. მათი გამოყენება შესაძლებელია,როგორც სასწავლო, სარეაბილიტაციო, ისე სამედიცინო მიზნით მიმდინარე სეანსებში (შშმ და ტიპური განვითარების ბავშვთა და მოზარდთა შორის), ისინი განკუთვნილია ხელისა და თითების მოძრაობის კოორდინაციის, მოტორიკის განვითარებისა და დახვეწისათვის, მოჭიდებისა და მხედველობით მამოძრავებელი ფუნქციის ჩამოყალიბებისათვის, აბსტრაქტული აზროვნებისა და მოცულობითი წარმოსახვის სრულყოფისათვის. პროდუქციის ზედაპირი დაფარულია ეკოლოგიურად სუფთა წარმოების საღებავით, რაც უსაფრთხოა ბავშვის ჯანმრთელობისთვის.

In the wood workshop "Skhivi", people with disabilities learn to make wooden toys, souvenirs and engraving (xylography).
Gela Chiviashvili, Head of the Tbilisi City Hall's Healthcare and Social Services City Service, got acquainted with the process of teaching and working with people with disabilities in the wood workshop located on the basis of the "Ika 21" association.
Within the framework of the Tbilisi City Hall project, people with intellectual disabilities and mental problems learn wood carving, drawing and engraving (xylography), and then make environmentally friendly toys and souvenirs. Currently, the workshop is preparing for the New Year and works are underway to make wooden New Year's souvenirs.
Currently, the woodworking enterprise employs 20 people with disabilities.
The mission of the woodworking enterprise is to work on the development of knowledge and competencies of young people with disabilities that will ensure their labor efficiency, competitiveness, and access to the labor market and employment through support.
The social goal is to promote independent living of people with intellectual disabilities and psychosocial needs through vocational training, employment, and strengthening their families.
Activities are wood carving, production of environmentally friendly wooden educational toys and souvenirs.
Activities - wood carving, production of ecologically clean wooden educational toys and souvenirs. For self-sufficiency.
Since one of the founders of the enterprise and an active disabled member, Irakli Kemoklidze, passed away, the enterprise was named in his memory - "Shkivi" - Irakli's Wood Workshop.
"Shkivi" produces ecologically clean souvenirs and educational toys. Educational toys for reading, mathematics, thinking, Montessori. They can be used both for educational, rehabilitation and medical purposes in ongoing sessions (among children and adolescents with disabilities and typical development), they are intended for coordination of hand and finger movements, development and refinement of motor skills, formation of grasping and visual motor function, improvement of abstract thinking and volumetric imagination. The surface of the products is covered with environmentally friendly paint, which is safe for the child's health.